Ślub po góralsku
- Hop-Siup Ślub
- 14 paź 2018
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 15 paź 2018
Rozważacie może motyw folkowy na zaproszeniach? Haftowane obrusy, chusty, korale przywodzą Wam na myśl same dobre skojarzenia? Wszystko to może się spełnić na przykład przy otoczce urokliwej złotej polskiej jesieni! Oto inspiracja na ślub po góralsku przez pokazanie dawnych zwyczajów ślubnych w południowych regionach Polski.
Przygotowania
Przygotowania zaczynają się w domu Panny Młodej, która wyprawia druhny konnym zaprzęgiem do Pana Młodego, by pomogły mu przywdziać tradycyjny góralski strój. Przed wyruszeniem w drogę Pan Młody otrzymuje pierwsze błogosławieństwo. Wraz z druhnami konno udaje się do domu Panny Młodej, gdzie odbywa się już błogosławieństwo obojga przyszłych małżonków.
W domu Panny Młodej zbiera się rodzina, a po przybyciu Pana Młodego przyszła żona ofiaruje mu koszulę na zmianę – tę wybierała Panna Młoda. Po błogosławieństwie Para Młoda udaje się na wspólną podróż do kościoła.
Ślub po góralsku nie odbiega nazbyt od klasycznego przyjęcia sakramentu małżeństwa. Różnica polega na tym, że Młodej Parze w drodze do ołtarza towarzyszą drużbowie i druzcki (druhny). Wszystko to w oprawie muzyki i śpiewu góralskiego.
Po kościelnej ceremonii wszyscy przenoszą się do karczmy, w której oddają się weselnej zabawie. Ważnym elementem ślubu po góralsku są cepowiny Panny Młodej. Drużbowie i druhny śpiewają pieśni, które pokazują wady i zalety stanu małżeńskiego. Dalej Pan Młody musi zatańczyć ze swoją żoną. Tańczone są również, tzw. solówki – czyli tradycyjne tańce.
Folklor ubioru
Inspirując się dawnymi góralskimi zwyczajami ślubnymi, możesz zdecydować się na przełamanie klasycznej białej sukni i garnituru haftowanym gorsetem, folklorystycznymi wzorami lub ciekawą poszetką.
Tradycyjną, góralską fryzurą ślubną jest kok, tzw. „cuba”. Wysoko upięte włosy pozwalają na wyeksponowanie biżuterii – kolczyków i naszyjników, która także może być regionalna, a nawet ręcznie wykonana.
Co do góralskiego Pana Młodego - prezentował się zjawiskowo! Ubrany w regionalny strój: koszulę, portki, kierpce oraz kapelusz, robił piorunujące wrażenie. Nie zapominajmy, że wygląd Pana Młodego ponadto wzbogaca "cucha" zarzucona na ramiona. A na nogach Młodej Pary oczywiście kierpce – tradycyjne góralskie obuwie.
Dekoracje
Ślub po góralsku oparty na tradycjach południowych regionów, wspaniale sprawdzi się jako motyw przewodni jesiennego wesela. Kolorowe liście, grubo haftowane serwety i obrusy na stołach wprowadzą na weselną salę ciepłą atmosferę. Możecie zdecydować się w tym wypadku na zabawę w karczmie, wybrać sesję zdjęciową na urokliwych halach, czy w dolinach.
Nie zapomnijcie też o zaproszeniach i papeterii ślubnej, dzięki którym osiągnięcie niesamowity klimat. Do ręcznie wykonanej biżuterii i oprawy weselnej świetnie będą pasowały ręcznie wykonane zaproszenia z motywem dębowej kory , które podkreślą zamiłowanie do natury, drewna i tradycji, albo na zaproszenia z własnym wzorem, które fantastycznie zaprezentują bogactwo barwnych folklorystycznych ornamentów.
Comments