Zwyczaje i obrzędy weselne – jak wygląda śląskie wesele?
- Kinga Wyskiel
- 13 gru 2018
- 2 minut(y) czytania
Do tej pory przedstawiliśmy Wam po krótce, jakie lubelskie zwyczaje i obrzędy weselne (niekoniecznie zapomniane) możecie spotkać oraz jak wyglądał ślub po góralsku. Dziś kilka zdań o tym, jak zorganizować iście śląskie wesele. Jeśli chcecie dowiedzieć się jakie są zwyczaje i obrzędy weselne na Śląsku, to ten wpis jest zwłaszcza dla Was!
Zwyczaje i obrzędy weselne – czym jest czaskanie?
Zwyczaje weselne na Śląsku są równie bogate, jak kultura tego regionu i warto je kultywować. Zacznijmy od zwyczajów i obrzędów weselnych, jakie mają miejsce przed samą ceremonią. W wieczór poprzedzający dzień ślubu dochodziło do tzw. czaskania, czyli trzaskania porcelany (lub szkła) przed domem Panny Młodej.

Każdy z uczestników obrzędu przynosił ze sobą na miejsce wyroby porcelanowe lub szklane i tłukł je o ziemię. Do zadania przyszłej małżonki należało posprzątanie strzaskanych odłamków. Przybyli z tej okazji goście często śpiewali dawne pieśni i tańczyli w przebraniach.
Zwyczaje i obrzędy weselne – czym jest kołocz?
Do zwyczajów i obrzędów weselnych zaliczamy też częstowanie przez rodziców Panny Młodej przybyłych na czaskanie gości kołoczem, czyli tradycyjnym śląskim ciastem weselnym (połączeniem sernika, makowca i jabłecznika). Zdarzało się również, że to narzeczeni wręczali przybyłym paczki z kołoczem, ozdobnie zapakowane i z dołączonymi do nich krótkimi tekstami-podziękowaniami za przybycie.

Jeśli więc myślicie o tym, by w nietypowy sposób podziękować swoim gościom, zastanówcie się nad miniaturowymi kołoczami i dołączonymi do nich wierszowanymi podziękowaniami. Świetnie sprawdzi się w tym celu pudełko na podziękowanie, które możecie zaprojektować według własnego projektu.
Zwyczaje i obrzędy weselne – na czym polegają wykupiny?
Wykupiny występowały na Śląsku podobnie jak i na innych obszarach Polski, jednak warto zastanowić się również nad tym zwyczajem i obrzędem weselnym, jeśli myślicie o filmie pamiątkowym utrzymanym w charakterze tradycyjnego śląskiego ślubu. Wykupiny były obrzędem polegającym na wykupieniu przez Pana Młodego przyszłej małżonki z domu rodzinnego.

W tym celu przybywał on w dniu ślubu do przyszłych teściów. Często w funkcję osoby pośredniczącej w negocjacji ceny pełniła świadkowa Panny Młodej. Całe wykupiny miały charakter humorystycznej, wesołej scenki licytacji. I chociaż jest to zwyczaj weselny w Polsce całej obecny, to warto z niego nie rezygnować.
Zwyczaje i obrzędy weselne – na czym polegają szlogi?
Po wykupieniu Panny Młodej, przyszli małżonkowie mogli udać się do Kościoła lub do urzędu na ślubną ceremonię. Po drodze czekały na nich jednak niespodzianki. Innym jeszcze zwyczajem i obrzędem weselnym są bowiem szlogi, czyli bramy wykonane ze sznurków lub wstążek, które czekały na drodze przyszłych małżonków. W tym obrzędzie również brali udział zmierzający z Młodą Parą na ceremonię goście.

Zwyczaje i obrzędy weselne w Polsce są przeróżne w zależności od regionu. Jest więc w czym wybierać, i zdecydowanie warto zastanowić się nad wprowadzeniem niektórych z nich przy organizowaniu ślubu. Pozwolą Wam one na oryginalny charakter ceremonii, nietypowy oraz zaskakujący. Niektóre lubelskie zwyczaje ślubne są podobne do zwyczajów weselnych na Śląsku, warto więc dowiedzieć się czegoś również o nich.
Comments